chillersistemleri.com: Chiller Keşif

İngilizce chiller olarak adlandırılan ve Türkçeye soğutma sistemleri olarak çevrilen chiller; ısıyı bir kaynaktan alarak farklı bir kaynağa taşıma fail, enjeksiyon soğutma sistemi olarak adlandırılan sistemlerdir. Kompresör, kondanser, genleşme vanası ve evaporatörden oluşan chiller soğutma sistemleri, kompresörde sışitatırılan ve ısınan gaz yağıın kondanserde soğutulması ile çtuzakışır. Daha sonra genleşme vanasından geçen gaz yağıın tabncı dolayısı ile sıcaklığı düşer ve sıvılaşır. Evaporatörden geçerken soğutulmak maksut sıvının üzerinden ısıyı tuzakır tuzakçak matbuatçta gaz yağı olarak kompresöre hasılat, yeni baştan sışitatırılır. Çtuzakışma sistemi bu şekilde devam eder.

Chiller sistemi;

Sutaş soğutmalı chiller
Gökyüzü soğutmalı chiller olarak 2’ye ayrılır.
Bunun haricinde heat pump chiller, 4 borulu chiller, free cooling chiller sistemleri bile kullanılmaktadır. Chiller sistemi nite çtuzakışır sorusuna yanıt dayamak dâhilin soğutma gruplarını ayrı ayrı incelemek gerekir.

Gökyüzü Soğutmalı Chiller
Chiller soğutma sistemleri farklı özelliklerine bakarak gruplandırılır. En şanlı ayrım ise ısı deposunın ne başüstüneğudur. Eğer ısı havaya ertelenmişyorsa cazibe kaynaklı soğutma grubu, suya ertelenmişyorsa akarsu kaynaklı soğutma grubu olarak adlandırılır. Gökyüzü soğutmalı chiller sistemleri, chiller içindeki soğutucu gaz yağıın, evaporatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjisinin cazibe soğutmalı bataryalar üzerinde atması şeklinde çtuzakışır.

Kompresörde sışitatırılmış ve etkili sıcaklıkta gaz yağı halindeki soğutucu akışhun kondansere gönderilir. Fanlar bağışı ile batarya yüzeyinde cazibe akışı sağlanarak ısı transferi gerçekleşir. Gaz yağı üzerindeki ısının havaya iletilmesiyle soğutma tamamlanır.

Sutaş Soğutmalı Chiller
Sutaş soğutmalı chiller soğutma sistemleri, cazibe soğutmalı chiller çtuzakışma mantığından farklı olarak kondenser devresindeki sıcak gaz yağıı akarsu ile soğutur. Gaz yağıın soğutulması dâhilin cazibe soğutmalı bataryalar adına akarsu kullanan shell & tube veya plakalı tip ısı bileğçalışmatiriciler kullanılır.

Chiller nite çtuzakışır diyenler dâhilin akarsu soğutmalı chiller sistemlerinde kondenser içerisinde dolaştırılacak olan soğutma suyunun temini esnasında akarsu kaynağı ihtiyacının bulunduğunu belirtmek gerekir. Sutaş kaynakları; akarsu, bahir, soğutma kulesi veya standart akarsu hattı kabil. Sutaş soğutmalı chiller sistemlerinde genel olarak sistemin yerleştirilecek düzlükın sınırlanmışlığı, erke maliyetlerinin önemli ama akarsu maliyetlerinin düşük başüstüneğu yerlerde kullanılır.

Sutaş soğutmalı chiller modelleri, iç mekanlarda da çtuzakışabilme özelliğine mevla başüstüneğu dâhilin soğutma maksut bölgeye en benzeyen şekilde konumlandırılmak istendiğinde bile ideal çözüm sağlamaktadır. Deniz üstü vesaitının iklimlendirilmesi dâhilin bile akarsu soğutmalı chiller sistemleri kullanılabilir.

Chiller nite çtuzakışır diyenler dâhilin son olarak akarsu soğutmalı chiller sistemlerinin cihaz hacmini minimize ettiği dâhilin menent kapasitedeki chiller cihazına nazaran %65 daha küçük hacim sağlamış olduğunı belirtmek gerekir. Aynı zamanda kompresör çtuzakışma performansındaki yükselme sebebi ile daha düşük cazibe tüketimi yapar ve etkili performans sağlar.

Chiller soğutma grupları; endüstriyel üretim tesisleri özellikle yürütmek üzere, gıda ve ilaç işleyim, plastik üretim tesisleri, kozmetik imalat tesisleri, ilgisiz cazibe depoları, oteller ve hastanelerde kullanılmaktadır. Fakat her kullanma düzlükına yakışır chiller projesi özel olarak hazırlanmalıdır.

Siz bile chiller nedir ve chiller sistemi nite çtuzakışır sorularınıza yanıt aldıysanız üretim merkeziniz ve çalışmaletmeniz dâhilin size özel chiller çözümleri ile tanıdıkabilirsiniz. Satış ve servis merkezimizi arayarak ekiplerimizden bindi alabilirsiniz.

Chiller Keşif

Chiller Montajı

https://chillersistemleri.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir